Jak začít hrát

Jak začít

Než se vydáte na první keš, přečtěte si sekci Co je geocaching. Jste-li rozhodnuti stát se mladým geokačerem, nic vám v tom nebrání. Pokud nevlastníte GPS navigaci, nevadí. Bude to jen trošku složitější. Ze začátku to však půjde i bez ní a pokud vás hra nepřestane po několika nalezených schránkách bavit, můžete si ji dokoupit časem. Prvním krokem je založení účtu na oficiálním serveru http://www.geocaching.com, tak abyste mohli vyhledávat keše, logovat jejich nálezy, atd. Registrace na serveru je zdarma, stejně tak vyhledávání keší a vše, co ke geocachignu potřebujete.

Navštivte proto stránky http://www.geocaching.com a zaregistrujte se. Podrobný popis jak se zaregistrovat i jak se pohybovat na serveru najdete v sekci GC.com česky. Po přihlášení už můžete vyhledávat v databázi, nebo prohlížet online mapu s vyznačenými lokalitami. Kvalitní domácí příprava se vyplatí. Kliknutím na vybranou keš získáte její podrobný popis, včetně informací o jejich souřadnicích. Součástí jsou i odkazy přímo na mapu, kde najdete kromě klasické online mapy také pohled na satelitní snímek, který vám může často při hledání pomoci.

Nyní už máte vše potřebné k tomu, abyste vyrazili na lov. Nezapomeňte si sebou vzít tužku a nějaké předměty na výměnu.

Na místě

Až dorazíte na místo nálezu vaší první keše, stůjte a přemýšlejte. Než začnete lovit pod kameny a skákat do obrostlých keřů v domnění, že právě tam je schránka schovaná, rozhlédněte se, jestli v okolí není někdo, kdo by vás mohl vidět. Být neviditelný a nenápadný je jedno z hlavních pravidel. Pokud by vás někdo viděl, mohlo by se stát, že už zítra bude keš ukradená. Je proto nutné vždy být jako stín, hlídat si záda a nevzbudit pozornost těch, kteří do hry nejsou zasvěceni.

Keš bývá ukryta často v nějaké dutině, pod kamenem, v pařezu a podobně. Hledáte většinou plastovou dózu na jídlo různé velikosti, její podoba však může být i jiná. Bude vám chvíli trvat, než se naučíte vnímat okolí a automaticky detekovat možné skrýše. Napoprvé vás proto napadne více míst, kde by keš mohla být. Při prozkoumávání se snažte být citlivý k okolí a příliš ho neponičit. Stopy po hledačích mohou nalákat i nekalé živly, které pak keš najdou náhodou. Není tedy dobré, aby po vaší návštěvě místo vypadalo jako po nájezdu polských sběračů borůvek. Až najdete to správné místo, dobře si zapamatujte, jakým způsobem je maskováno, abyste ho mohli uvést do původního stavu. V žádném případě schránku nikdy neumisťujte na jiné místo. Znemožnili byste dalším hledačům ji najít.

Po otevření schránky najdete logbook (notýsek nebo archy papíru), tužku a předměty určené na výměnu. V notýsku najdete záznamy geocacherů, kteří byli stejně úspěšní jako vy. Nejbližší prázdná stránka čeká na váš podpis. Zapište svůj nález stejným stylem jako ostatní před vámi, tzn. uveďte svoji přezdívku registrovanou na GC.com, datum a čas nálezu a připište krátce svůj komentář, např. jak dlouho vám hledání trvalo, jak se vám místo líbí, jaké je počasí atd. To už je čistě na vás.

Z keše si můžete vybrat předmět, který se vám líbí a místo něj zde nechat něco svého. Pravidlem je, že byste měli na místě zanechat něco se stejnou nebo vyšší hodnotou. Kromě běžných věcí, jako jsou přívěsky, tužky, hračky a další drobnosti můžete narazit i na některý ze speciálních geocachingových předmětů – travelbug nebo geocoin.

Tyto speciální předměty můžete ze schránky odnést, nesmíte si je však ponechat. Každý z těchto předmětů má vlastní šestimístné identifikační číslo, pomocí kterého je možné na oficiálních stránkách sledovat jeho historii a úkol. Při nejbližší vhodné příležitosti je pak potřeba umístit tento předmět do některé z dalších keší. Pokud naleznete více takových předmětů na jednom místě, je slušné nevzít hned všechny a ponechat některý pro další nálezce.

Po zalogování a výměně předmětů schránku pečlivě uzavřete, vraťte na místo kde jste ji našli a pečlivě zamaskujte. Gratulujeme k prvnímu nalezenému pokladu.

Zalogujte nález na internetu

Samotným nalezením to ale samozřejmě nekončí. Po příchodu domů se přihlaste opět ke svému účtu. Vyhledejte keš, kterou jste našli a přidejte svůj záznam také do internetového logbooku. Vždy dávejte pozor, abyste do popisu neuvedli nějakou nápovědu, která by dalším hledačům usnadnila její nalezení. Zalogováním na internetu dovršíte lov a automaticky si připíšete nález do své statistiky.

Text, který napíšete do logu, by neměl být pouze ve stylu „Našel sem to.“ Log slouží v podstatě pro nepřímou komunikaci mezi jednotlivými hráči, máte tudíž prostor rozpovídat se o svých zážitcích z cesty, dodat veselou příhodou která se vám stala, popsat jak se vám místo líbilo, jaké bylo počasí, zkrátka zpříjemnit čtení pro ostatní.

Několik ukázek úkrytů:

Ukázka úkrytu Ukázka úkrytu 2 Cache vel. regular

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: